وبلاگ

پروتکل ونوس چیست؟

1e5b1b32b91c4392a1d96e331e17ccc7
مقالات

پروتکل ونوس چیست؟

مقدمه

پروتکل ونوس یک سیستم بازار پول مبتنی بر الگوریتم در زنجیره BNB است. هدف آن این است که به کاربران اجازه دهد تا ارزهای دیجیتال را به روشی غیرمتمرکز و امن قرض دهند.

این پروتکل بدون مجوز است، بنابراین هر کسی می تواند با اتصال کیف پول های رمزنگاری مانند MetaMask ، استفاده از آن را شروع کند . جامعه پروتکل ونوس مالک و کنترل پروتکل را از طریق توکن حاکمیتی بومی خود، XVS، در اختیار دارد و می‌تواند در خزانه پروتکل ونوس برای کسب جوایز توکن قرار گیرد.

امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) شروع به ارائه تعداد فزاینده ای از خدماتی است که معمولاً با امور مالی سنتی مرتبط هستند. با استفاده از پروتکل Venus، کاربران می‌توانند بدون مجوز از مجموعه‌ای از دارایی‌ها وام بدهند یا وام بگیرند، و تامین‌کنندگان وثیقه می‌توانند از وجوه غیرفعال خود بهره ببرند.

با این حال، به جای یک بازیکن متمرکز که تراکنش ها را مدیریت می کند، پروتکل با استفاده از فناوری هایی مانند قراردادهای هوشمند، فرآیند را خودکار می کند.

پروتکل ونوس چیست و چگونه کار می کند؟

پروتکل ونوس یک بازار پول الگوریتمی و پروتکل استیبل کوین مصنوعی است. به طور سنتی، بازار پول بخش مهمی از اقتصاد است که با نیازهای وام کوتاه مدت سروکار دارد.

با این حال، اکنون ونوس وام و استقراض مالی غیرمتمرکز (DeFi) را در زنجیره BNB آورده است. همچنین به تامین کنندگان وثیقه اجازه می دهد تا با وثیقه گذاری بیش از حد موقعیت ها، استیبل کوین های مصنوعی بومی پلتفرم (VAI) را ضرب کنند.

ونوس پروتکل فورکی از Compound و MakerDAO است. هر دو مبتنی بر اتریوم هستند، اولی پروتکل بازار پول و دومی پروتکل ضرب کوین پایدار است. ونوس این توابع را در یک ادغام می کند و به کاربران اجازه می دهد از وثیقه مشابه در یک اکوسیستم استفاده کنند، صرف نظر از اینکه از کدام عملکرد استفاده می کنند.

شما می توانید پروتکل ونوس را به عنوان یک محیط وام بدون مجوز در نظر بگیرید. در مرحله اول، به کاربران زنجیره BNB با ارزهای دیجیتال بیکار اجازه می دهد تا وثیقه را به شبکه ارائه دهند. ثانیاً، کاربرانی که نیاز بیشتری دارند، می‌توانند با تعهد به ارزهای دیجیتال وثیقه‌ای بیش از حد وام بگیرند. سپس وام دهندگان نرخ های بهره مرکب سالانه را دریافت می کنند، در حالی که وام گیرندگان به وام های مربوطه خود بهره می پردازند.

نرخ بهره برای وام و استقراض توسط پروتکل در یک بازده منحنی تعیین می شود که بر اساس میزان استفاده متفاوت است. این نرخ ها با توجه به تقاضاهای بازار خاص مانند BNB یا ETH خودکار می شوند. با این حال، فرآیند حاکمیت پروتکل نیز حداقل و حداکثر سطوح نرخ بهره را تعیین می کند.

استخراج استیبل کوین مصنوعی با استفاده از vToken ها انجام می شود، از وثیقه هایی که کاربران ارائه می دهند تا پروتکل Venus. vToken ها وثیقه سپرده شده را نشان می دهند – برای مثال، کاربران vUSDT را برای تامین USDT دریافت می کنند که بعداً می توانند آن را برای وثیقه اساسی بازخرید کنند. کاربران همچنین می‌توانند تا 50 درصد از ارزش وثیقه‌ای را که روی پروتکل دارند از vTokens خود برای برش VAI قرض بگیرند.

پروتکل ونوس نرخ بهره استیبل کوین را متفاوت از نحوه انجام نرخ بهره وام و استقراض تعیین می کند. نرخ بهره برای ضربات ثابت است و تنها فرآیند حاکمیت پروتکل مجاز به کاهش و افزایش این نرخ ها است.

تاریخچه پروتکل ونوس

پروتکل ونوس توسط یک تیم توسعه پروژه از صادرکننده کارت اعتباری ارزهای دیجیتال جهانی Swipe ، با Venus (XVS) در سال 2020 راه اندازی شد. از ابتدا، هدف آن پر کردن شکاف بین مالی سنتی و DeFi در زنجیره BNB و ارائه یک ابزار به کاربران بود. برنامه جایگزین بدون مشکلاتی که در اتریوم تجربه کرده بودند .

اگرچه Swipe از توسعه ونوس پروتکل پشتیبانی می کرد، هیچ پیش معدن توکن XVS برای توسعه دهندگان یا بنیانگذاران وجود نداشت. به این ترتیب دارندگان XVS کنترل کاملی بر پروتکل و توکن دارند.

پروتکل ونوس قوانین خود را با توجه به ترجیحات جامعه بازتعریف می کند. به عنوان مثال، ارتقاء Venus V2 شامل جریمه های انحلال VAI بالاتری بود. همچنین هزینه‌هایی را برای برداشت VAI و برداشت پلتفرم معرفی کرد که هر دو به خزانه‌داری ذخایر ونوس اضافه شدند. علاوه بر این، این ارتقا شامل یک ایردراپ توکن بومی جایزه Venus (VRT) به دارندگان فعلی XVS به عنوان پاداش بود.

در پروتکل ونوس چه چیزی ممکن است؟

پروتکل Venus به کاربران امکان می دهد بدون مجوز از مجموعه ای از دارایی ها وام دهند و وام بگیرند. کاربران همچنین می‌توانند استیبل کوین (VAI) با موقعیت‌های بیش از حد وثیقه ضرب کنند و در حاکمیت پروتکل شرکت کنند.

امانت دادن

کاربران می توانند وام دهند و بازدهی متغیری را از دارایی هایی که عرضه می کنند کسب کنند. پروتکل ونوس با استفاده از یک قرارداد هوشمند ، مجموعه‌ای از این ارزهای دیجیتال وام‌داده شده را ایجاد می‌کند و به صورت دوره‌ای vToken را بین آنها توزیع می‌کند. به این ترتیب، پروتکل ارزش استفاده‌نشده‌ای را که قبلاً در زنجیره BNB وجود دارد، اما بازار وام‌دهی مانند بیت‌کوین و لایت‌کوین ندارد، باز می‌کند.

قرض گرفتن

پروتکل ونوس از یک سیستم وام بیش از حد وثیقه استفاده می کند که وام گیرندگان را ملزم می کند قبل از استقراض وثیقه بدهند. به عنوان مثال، اگر اتریوم دارای ارزش وثیقه 50 درصدی باشد، کاربران می توانند تا 50 درصد از ارزش اتریوم خود را وام بگیرند. سپس آنها می توانند در مورد نسبت وثیقه از طریق فرآیند حاکمیت پروتکل نظری داشته باشند.

با این حال، طبق کاغذ سفید پروتکل ونوس ، ارزش وثیقه معمولاً حدود 40٪ تا 75٪ است. کاربران باید احتیاط کنند زیرا اگر ارزش وثیقه خیلی پایین بیاید، موقعیت آنها منحل می شود. 

ضرب استیبل کوین

استخراج و بازخرید استیبل کوین مصنوعی VAI در 1 دلار ثابت است، اگرچه قیمت آن همچنان می تواند بر اساس عرضه و تقاضا در نوسان باشد. 

کاربران پروتکل ونوس می توانند با استفاده از وثیقه باقی مانده از سپرده های قبلی vToken، استیبل کوین را ضرب کنند. علاوه بر این، هر کسی می تواند بدون مقامات مرکزی استیبل کوین ضرب کند و از استیبل کوین های تازه ضرب شده برای اهدافی مانند کسب بازدهی در پروژه های دیگر DeFi استفاده کند.

حکومت

کاربران همچنین می توانند بر آینده پروتکل ونوس تأثیر بگذارند. این پروتکل به طور کامل توسط جامعه از طریق توکن حکومتی XVS کنترل می شود که یک توکن BEP-20 است که می تواند برای رأی گیری استفاده شود.

کاربران می‌توانند در مورد تعدادی از مسائل مربوط به پروتکل، از جمله بهبودها، افزودن توکن‌های جدید به پروتکل، تنظیم نرخ بهره، و رزرو نمایندگی‌های برنامه توزیع، رأی دهند. ونوس پروتکل همچنین قصد دارد محصولی به نام Venus Vault بسازد که کاربران را قادر می‌سازد تا توکن‌های حاکمیتی را قفل کنند تا توانایی ضد خطر پروتکل را بهبود بخشند و پاداش‌های شرط بندی را توزیع کنند.

چه چیزی پروتکل ونوس را منحصر به فرد می کند؟

پروتکل ونوس به ارائه خدمات وام مالی رایج به پروتکل‌های غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین کمک می‌کند، اگرچه اولین باری نیست که این کار را انجام می‌دهد – برنامه‌های DeFi مبتنی بر اتریوم با دارایی‌هایی به ارزش میلیاردها دلار در آنها قفل شده‌اند.

با این حال، این برنامه‌ها نقاط دردسر خود را دارند، مانند هزینه‌های بالا، سرعت کم شبکه، و کمبود ارزهای دیجیتال از دیگر بلاک‌چین‌ها (مانند XRP و Litecoin). پروتکل ونوس با بسیاری از پروتکل‌های دیگر بازار پول تفاوت دارد زیرا امکان استفاده از وثیقه عرضه شده را نه تنها برای استقراض، بلکه برای ضرب استیبل کوین نیز فراهم می‌کند .

علاوه بر این، کاربران می‌توانند از توکن‌های ضرب شده سود کسب کنند، برخلاف پروتکل‌های دیگر که چنین توکن‌هایی را در قراردادهای هوشمند قفل می‌کنند، بدون اینکه هیچ سودی از دارایی‌های زیربنایی نداشته باشند. پروتکل ونوس نیاز به حذف دارایی های خود را از بازار پول برای ضرب کوین های پایدار حذف می کند.

برخلاف بسیاری از استیبل کوین های برجسته، استیبل کوین های مصنوعی پروتکل ونوس توسط دارایی های مالی سنتی یا فیات پشتیبانی نمی شوند، بلکه توسط سبدی از ارزهای دیجیتال دیگر پشتیبانی می شوند. علاوه بر این، BNB Chain معاملات را سریع و کم هزینه انجام می دهد و در عین حال شبکه ای از توکن های پیچیده و نقدینگی را فراهم می کند.

سخن پایانی

پروتکل ونوس بازار پول و تولید استیبل کوین را در یک پروتکل ترکیب می‌کند که می‌تواند با باز کردن قفل وثیقه به اکوسیستم کریپتو کمک کند. علاوه بر این، سرعت و هزینه های کم تراکنش زنجیره BNB، این محصولات مالی را به روی هر کسی که دارای کیف پول ارز دیجیتال است باز می کند. اکنون، مردم در سرتاسر جهان می‌توانند در مقابل آن وام بگیرند، سود دریافت کنند، وثیقه عرضه کنند، و همچنین در صورت تقاضا، استیبل‌کوین‌ها ضرب کنند.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه