وبلاگ

وایت پیپر ارزهای دیجیتال چیست؟

e7c2b8b81cc84f43a6702346c9eda10d
مقالات

وایت پیپر ارزهای دیجیتال چیست؟

مقدمه

وایت پیپر ارز دیجیتال پروژه ها را قادر می سازد تا محصولات و اهداف خود را برای مخاطبان خود توضیح دهند. پروژه‌ها می‌توانند آزادانه نوع اطلاعاتی را که می‌خواهند ارائه کنند انتخاب کنند، اما کاغذهای سفید معمولاً شامل نمای کلی از اهداف پروژه، نشانه‌ها، محصولات، ویژگی‌ها و اطلاعات مربوط به تیم است. به این ترتیب، وایت پیپرها می توانند محل خوبی برای شروع تحقیق در مورد یک پروژه خاص باشند.

یک وایت پیپر، اطلاعات مهم مربوط به یک پروژه بلاک چین یا ارز دیجیتال را در یک سند خلاصه می کند. این یک روش رایج برای توضیح چگونگی عملکرد یک پروژه خاص و حل مشکلات آن است.

وایت پیپر چیست؟

به طور کلی، وایت پیپر گزارش یا راهنمایی است که خوانندگان خود را در مورد موضوع یا موضوع خاصی آگاه می کند. به عنوان مثال، توسعه دهندگان می توانند یک کاغذ سفید در مورد نرم افزار خود ایجاد کنند تا به کاربران در مورد آنچه که می سازند و دلیل آن آموزش دهند.

در فضای بلاک چین، وایت پیپر سندی است که به تشریح ویژگی‌های اصلی و مشخصات فنی یک پروژه ارز دیجیتال یا بلاک چین کمک می‌کند. اگرچه بسیاری از وایت پیپرها بر روی یک سکه یا توکن متمرکز شده‌اند، اما می‌توانند بر اساس انواع مختلفی از پروژه‌ها مانند پلتفرم مالی غیرمتمرکز (DeFi) یا یک بازی برای کسب درآمد باشند.

کاغذ سفید ممکن است نمای کلی از داده های ضروری را در قالب آمار و نمودار ارائه دهد. همچنین، یک کاغذ سفید می تواند ساختار حاکم بر پروژه، چه کسی روی آن کار می کند و برنامه های توسعه فعلی و آینده (یعنی نقشه راه آنها ) را توضیح دهد.

با این حال، هیچ راه رسمی برای تهیه وایت پیپر وجود ندارد. هر پروژه یک وایت پیپر ایجاد می کند که به بهترین وجه با شرایط آن مطابقت دارد. در حالت مطلوب، وایت پیپر باید خنثی و آموزنده باشد تا پروژه و اهداف آن را به وضوح نشان دهد. کاربران باید همیشه در مورد کاغذهای سفیدی که زبان متقاعدکننده را ارائه می دهند و پروژه هایی که وعده های زیادی را بدون ارائه اطلاعات کافی ارائه می دهند، محتاط باشند.

کاغذهای سفید رمز ارزها اغلب به عنوان طرح های تجاری برای پروژه های رمزنگاری در نظر گرفته می شوند. به این دلیل است که آنها یک نمای کلی پروژه را در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهند. اما برخلاف طرح‌های تجاری، کاغذهای سفید معمولاً قبل از راه‌اندازی ارزهای دیجیتال منتشر می‌شوند. بنابراین، کاغذ سفید اغلب نقطه شروعی است که در آن یک پروژه رمزنگاری جهت و هدف ایده خود را مشخص می کند.

چه اطلاعاتی را می توانید در وایت پیپر پیدا کنید؟

بنیانگذاران کاغذهای سفید تهیه می کنند تا درک درستی از هدف پروژه خود داشته باشند. به عنوان مثال، وایت پیپر بیت کوین می گوید: «نسخه کاملاً همتا به همتا از پول نقد الکترونیکی به پرداخت های آنلاین اجازه می دهد که مستقیماً از یک طرف به طرف دیگر بدون مراجعه به یک مؤسسه مالی ارسال شود». در حالی که وایت پیپر اتریوم هدف خود را به شکل زیر توصیف می کند: “هدف اتریوم ایجاد یک پروتکل جایگزین برای ساخت برنامه های غیرمتمرکز است .”

کاغذهای سفید اغلب ایده ای در مورد ابزار واقعی پروژه کریپتو ارائه می دهند. به عنوان مثال، می تواند توضیح دهد که چگونه یک مشکل خاص را حل می کند یا چگونه می تواند جنبه های خاصی از زندگی ما را بهبود بخشد.

با این وجود، مهم است که در مورد وعده ها محتاط بمانید. ایجاد وایت پیپر کار سختی نیست. به عنوان مثال، رونق عرضه اولیه سکه (ICO) در سال 2017 باعث ایجاد هزاران توکن با ایده های “نوآورانه” شد، اما اکثر پروژه ها نتوانستند ارائه دهند. به عنوان یک قانون سرانگشتی، به یاد داشته باشید که فقط وصل کردن یک ارز رمزنگاری شده به یک مورد استفاده، به معنای پذیرش و استفاده از آن نیست.

بنابراین، علاوه بر اهداف و وعده‌ها، وایت پیپرها همچنین می‌توانند نشان دهند که چگونه ارز دیجیتال واقعاً کار خواهد کرد. به عنوان مثال، یکی از مواردی که می تواند توضیح دهد این است که از چه نوع مکانیزم اجماع استفاده می کند تا به مشارکت کنندگان شبکه اجازه دهد تا به روشی توزیع شده هماهنگ شوند.

یک وایت پیپر همچنین می‌تواند نگاهی عمیق به اجزای توکنومیک ، مانند سوزاندن توکن، تخصیص نشانه‌ها و مکانیسم‌های تشویقی ارائه دهد. در نهایت، یک کاغذ سفید می‌تواند حاوی نقشه‌ای باشد که کاربران را در مورد جدول زمانی پروژه مطلع می‌کند تا بدانند چه زمانی باید منتظر انتشار محصول باشند.

کاغذهای سفید اغلب به گونه‌ای طراحی می‌شوند که ساده باشند تا هرکسی بتواند آن‌ها را بخواند و حداقل ایده‌های اولیه در مورد پروژه ارز دیجیتال یا بلاک چین را دریافت کند. با این حال، یک وایت پیپر خوب نیز توضیحات فنی را برای تایید صلاحیت پروژه ارائه می دهد.

چرا کاغذهای سفید مهم هستند؟

کاغذهای سفید برای اکوسیستم کریپتو مهم هستند. اگرچه هیچ استانداردی برای ایجاد آنها وجود ندارد، کاغذهای سفید به چارچوبی برای تحقیق در پروژه های رمزنگاری تبدیل شده اند.

این یک توصیه کلی است که با خواندن وایت پیپر پروژه، تحقیقات رمزنگاری را شروع کنید. کاربران می توانند از کاغذهای سفید برای شناسایی پرچم های قرمز بالقوه یا پروژه های امیدوار کننده استفاده کنند. علاوه بر این، آنها کاربران را قادر می سازند تا بر پایبندی پروژه به برنامه ها و اهداف اصلی خود نظارت کنند.

کاغذهای سفید می توانند با عمومی کردن اطلاعات کلیدی پروژه، شفافیت و برابری را فراهم کنند. احزاب مختلف می توانند از وایت پیپرها بهره مند شوند. به عنوان مثال، در حالی که سرمایه گذاران می توانند با استفاده از آنها تصمیمات سرمایه گذاری بهتری بگیرند، توسعه دهندگان می توانند در مورد مشارکت احتمالی خود در پروتکل تصمیم بگیرند. به همین ترتیب، فردی که به این ایده علاقه مند است، می تواند با اطمینان بیشتری تصمیم بگیرد که آیا می خواهد پس از خواندن آن به جامعه خاصی بپیوندد یا خیر.

نمونه هایی از کاغذهای سفید

وایت پیپر بیت کوین

وایت پیپر بیت کوین در سال 2008 توسط یک فرد یا گروه ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو منتشر شد. وایت پیپر بیت کوین «Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System» نام دارد.

وایت پیپر نشان می دهد که چگونه مردم می توانند از بیت کوین به عنوان شکل کارآمدتر پول خارج از مدل بانکداری سنتی استفاده کنند. توضیحات فنی در مورد اینکه چگونه شبکه بیت کوین به کاربران اجازه می دهد ارز دیجیتال را بدون واسطه در شبکه همتا به همتا ارسال کنند، ارائه می دهد. وایت پیپر همچنین توضیح می دهد که چگونه شبکه بیت کوین در برابر سانسور و حملات هزینه مضاعف محافظت می شود.

کاغذ سفید اتریوم

یک برنامه نویس جوان به نام Vitalik Buterin در سال 2014 کاغذ سفید اتریوم را منتشر کرد . اما حتی قبل از آن، Vitalik در سال 2013 در یک پست وبلاگی با عنوان “Ethereum: The Ultimate Smart Contract and Decentralized Application Platform” ایده این وایت پیپر را مطرح کرد. این پست ایده یک بلاک چین کامل تورینگ را ارائه کرد که نوعی کامپیوتر غیرمتمرکز است که در صورت داشتن زمان و منابع کافی می تواند هر برنامه ای را اجرا کند.

وایت پیپر اتریوم توضیح می دهد که چگونه هدف آن با بیت کوین متفاوت است. در حالی که بیت کوین عملکرد خاصی برای ارائه پرداخت های دیجیتالی نظیر به همتا دارد، وایت پیپر اتریوم پلتفرمی را ارائه کرد که توسعه دهندگان را قادر می ساخت تا انواع برنامه های غیرمتمرکز ( DApps ) را بسازند و به کار گیرند. این می تواند، برای مثال، یک ارز دیجیتال دیگر یا یک پلت فرم غیرمتمرکز وام دهی باشد. وایت پیپر همچنین راه‌حل‌های فناورانه‌ای را توضیح می‌دهد که اتریوم را ممکن کرده است، مانند قراردادهای هوشمند و ماشین مجازی اتریوم .

سخن پایانی

در حالت بهینه، یک وایت پیپر باید به شما درک لازم را از آنچه پروژه ارز دیجیتال قصد دارد انجام دهد و چگونه انجام دهد، ارائه دهد. با این حال، وایت پیپرها تنظیم نمی شوند و عملاً هر کسی می تواند یکی بنویسد. بنابراین، اگر به پروژه خاصی علاقه مند هستید، مهم است که کاغذ سفید آنها را به دقت تجزیه و تحلیل کنید، با توجه به خطرات و پرچم های قرمز بالقوه.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه